חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זני זיתים בישראל

ברנע Barnea

זן ישראלי אשר פותח על ידי שמעון לביא ז"ל מהמכון הוולקני, על סמך זנים שמצא בקדש ברנע בסיני (ומכאן שמו). זן דו תכליתי (משמש גם להפקת שמן וגם למאכל) בטעם פירותי, ארומטי ובעל מרירות קלה. פירותיו גדולים יחסית וארוכים עם פיטם בולט בקצה הפרי. למרות היותו דו תכליתי, הוא כמעט ואינו משמש לכבישה, אלא בעיקר להפקת שמן שנחשב לעמיד מאוד באיחסון.

סורי Souri

סורי הוא הזן המוביל בגידולי בעל בישראל ומקורו מגיע מהעיר צור שבלבנון.

טעמו של הסורי פירותי, חריף ויש בו מרירות קלה.

פירותיו בינוניים בגודלם ומשמשים לכבושים בשיטות שונות או להפקת שמן יציב ועשיר בנוגדי חימצון השומר על הארומה שלו לאורך זמן רב יחסית.

מעלות Maalot

זן ישראלי חדש אשר פותח על ידי המכון הוולקני. 

צאצא של הזן השמלאלי מתוניסיה.

פירותיו קטנים ויבוליו בינוניים והוא מיועד להפקת שמן בלבד שאיכותו נחשבת לגבוהה.

נבאלי מוחסאן Nabali Mohassan

זן נפוץ באזור יהודה ושומרון, פירותי של הנבאלי מוחסן בינוניים עד גדולים וקליפתם עבה. משמש לכבושים ובעיקר לזית מגולען והשמן המופק ממנו הוא בעל ארומה ייחודית אשר טעמו עדין יחסית עם מידת חריפות ומרירות נעימה ומרקם חמאתי מיוחד.

ארביקינה ARBEQUINA

מקורו של הארבקינה בקטלוניה שבצפון מזרח ספרד, והוא ניתן לגידול בכל רחבי הארץ. פירותיו קטנים, כדוריים וסימטריים, ונמסקים בחודש נובמבר. השמן שמופק מהארבקינה ארומטי מאוד ומתאפיין בטעם עדין ופירותי (לעיתים קרובות בטעמים של תפוח, שקד וארטישוק), שמופק מפרי בהבשלה חלקית.

מנזנילו Manzanillo

מקורו של המנזנילו בספרד (נפוץ במיוחד בסביליה) והוא מיועד בעיקר למאכל. נחשב לזן המוביל בעולם בכבישה תעשייתית של זיתים ירוקים. פירותיו עגולים והשמן המופק ממנו מתקתק בעל איכויות טעם וריח ייחודיות. הפרי נמסק מוקדם יחסית (במהלך חודש ספטמבר), כאשר הפירות עדיין בוסר וצבעם ירוק.

פרנטויו Frantoio

מקורו של הפרנטויו בטוסקנה שבצפון באיטליה.

פירותיו בינוניים בצורת ביצה והשמן המופק ממנו עשיר ואיכותי מאוד, בעל ארומה פירותית עשבונית ורמת חריפות גבוהה (כאשר נמסק פרי ירוק).

פרנטויו רגיש לתנאי אקלים חמים ולכן באזורים אלו אין יבול.

לצ'ינו Leccino

מקורו של הלצ'יאנו בטוסקנה שבצפון איטליה והוא מיועד לייצור שמן בלבד. פירותיו גדולים, אליפטים ולא סימטריים. לשמן המופק ממנו יש ארומה "פרחונית" עדינה מאוד וטעם פירותי של אגוזים ועגבניות ירוקות. יש לו איכויות גבוהות של טעם וריח ואחוז גבוה של ויטמין E. יחד עם זאת, אפשר גם לכבוש אותו בעודו מבשיל ומשחיר (הזיתים מסוג זה מבשילים מוקדם יחסית והם מתחילים להשחיר כבר באוגוסט).

קורנייקי Koroneiki

מקורו של הקורנייקי בכרתים שביוון. זן מוביל למטעי הבוצרת בישראל, המיועד להפקת שמן זית בלבד ואינו מתאים כגידול לזיתים למאכל.

פירותיו קטנים דמויי ביצה וטעמו של השמן המופק ממנו הוא פירותי בעל ארומה עשבונית ירוקה, ריח של דשא קצוץ ועלים ירוקים, מרקם שמנוני ורמת חריפות ומרירות בינונית. איכות השמן גבוהה עם אחוז חומצה אלואית גבוה מאוד. הוא נקטף לקראת סוף עונת המסיק.

קורטינה Coratina

מקורו של הקורטינה בפוליה-בארי שבדרום איטליה. זן דו תכליתי שפירותיו גדולים, מאורכים, דמויי ביצה ואסימטרים. לשמן שמופק ממנו יש ארומה עשבונית דומיננטית, המזכירה פלפל ירוק, טעם פירותי חזק ורמת מרירות וחריפות גבוהה.

 לכן הוא משמש לבלנד עם זנים עדינים יותר. שמן יציב מאוד, מכיל אחוז גבוה מאוד של נוגדי חמצון ואחוז גבוה של חומצה אולאית.

הקורטינה מבשיל באמצע העונה (אוקטובר-נובמבר.בהבשלה מתקדמת הפרי נושר מהעץ)

פיקואל Picual

מקורו של הפיקואל מאנדלוסיה שבדרום ספרד והוא זכה לשמו הודות לצורתו הייחודית שמזכירה כיפה של הר (Pico=הר). פירותיו בינוניים בגודלם מאורכים במקצת, מעוגלים וסימטרים. השמן המופק ממנו בעל רמת חריפות ומרירות בינונית וארומות הדרים ופירות יער. פיקואל מתאים לגידול בכל רחבי הארץ, אך הוא גדל בהצלחה בעיקר בגליל העליון, בנגב ובערבה. השמן המופק ממנו נחשב  לאיכותי במיוחד בשל כמות גבוהה של נוגדי חמצון ואחוז גבוה של חומצה אלואית, אך הוא גם טוב לכבישה בעודו ירוק ושחור.

פישולין Picholine Languedoc

מקורו של הפישולין בפרובנס שבדרום צרפת, והוא נמנה על הזנים הדו תכליתיים, כלומר משמש גם להפקת שמן וגם למאכל.

 פירותיו מאורכים והוא נמסק בעודו ירוק לזיתי מאכל, וכשהוא שחור הוא נמסק לשמן. 

לשמן המופק ממנו טעם פירותי, ארומה של עשבי תיבול ורמת המרירות והחריפות שלו בינונית-גבוהה. הוא נחשב לשמן איכותי ועשיר מאוד בנוגדי חמצון.

סנטה קטרינה SANTA CATERINA

מקורו של הסנטה קתרינה בטוסקנה שבאיטליה, זית שמיועד בעיקר למאכל, פירותיו גדולים, אליפסים ולא סימטריים.

השמן המופק ממנו מתקתק, הוא מבשיל מוקדם ונמסק ירוק לכבושים.

קלמטה KALAMATA

מקורו של הקלמטה מהעיר קלמטה שבחצי האי פלופונסוס שבדרום יוון. פירותיו גדולים בעלי צורה אסימטרית, מוארכת וייחודית.קלמטה הוא זן דו תכליתי שמתאים מאוד לכבישה בעודו שחור, על פי השיטה היוונית, תפוקת השמן שלו היא בינונית אך באיכות טובה. הקלמטה עמיד לקור ורגיש למזג אוויר חם.

אמפלטרה Empeltre

מקורו של האמפלטרה בחבל אראגון שבספרד.

השמן המופק ממנו הוא בעל חריפות ומרירות נמוכה, ארומה של פירותיות עדינה עם רמז לטעם של שקדים. תכולת שמן גבוהה ואיכותית.