יום עיון למפעילי בתי בד
אוגוסט 26, 2015
חדשות מארגון שמן הזית העולמי
ספטמבר 16, 2015

מכתב למגדלים ויצרני שמן זית לקראת המסיק

Plants-250945592_541622772555231_464680243_n

ספטמבר 2015                                                                                                                                ערב ראש השנה תשע"ו

למגדלי ויצרני שמן הזית, ערב תחילת עונת מסיק 2015

עם פרוס השנה החדשה ותחילת העונה החדשה ברצוננו לאחל שנה טובה ועונה מוצלחת.

אנו נמצאים בראשיתה של עונת המסיק לזיתים לכיבושים ורגע לפני מסיק זיתי השמן, עונת השיא של השנה שמחייבת אותנו בהתארגנות נכונה ומיטבית למסיק, לעצירת השמן בבית הבד ולטיפול ואחסון נאות של השמן.

המצב כיום בשוק שמן הזית מורכב, ניכרת עלייה בביקושים ובמודעות לשמן הזית ואיכותו, עליית מחירים עולמית, עלייה בתשומות הייצור מול מגמה צרכנית של שאיפה להורדת יוקר המחייה והקפאת מחירים. ההחלטות אינן פשוטות וננסה לתת כלים ומעט ידע נוסף במכתב ובנספחים המצורפים אליו ומרכזים מידע מהארץ ומהעולם.

בעולם אנו עדים השנה לעליית מחירים משמעותית מאד, אנו רואים זאת במדינות צרכניות (1) שמן ובמדינות יצרניות-דוח ה-IOC (2) בשיקוף מחירי בורסות השמן העיקריות. מחירי שמן הזית כתית מעולה עולים והגיעו בבורסה בחאיין לרמה של מעל 4 יורו. ברמה העולמית ראינו יבולים נמוכים במקומות מרכזיים וירידה בכמות השמן שיוצרה וירידה משמעותית במלאים, מגמה שמובילה לעליית מחירים (ראו לדוגמא מכתבו של ראובן 3).

ברמה הארצית מסתמנת עונה דומה לשנה החולפת עם עליה קטנה בכמות השמן הישראלי, עם יבולים סבירים, מעט עקירות ומולם כניסה לניבה של חלקות חדשות. אנו רואים עלייה מסוימת בעלות התשומות לגידול הזיתים והפקת השמן והן תלויות גם במספר גורמים מקומיים-נקודתיים כעלות המים ועלויות המסיק, מצ"ב טבלאות עלויות יצור שמן זית של משרד החקלאות (4).

עלייה בביקוש לשמן ישראלי – אנו מתחילים את העונה החדשה כאשר מסתיים מלאי שמן הזית מהעונה הקודמת. לאחרונה אף נעשה מהלך משותף לאפשר יבוא מבוקר של שמן זית במכס מופחת בגלל מחסור בשמן זית למספר משווקים גדולים.

לאחר מספר שנים לא קלות בהן חווינו ירידת מחירים, קשיים בשיווק השמן והצטברות מלאים, אנו חשים בשינוי מגמה ובעלייה בביקוש לשמן הזית הישראלי האיכותי. עבודה משותפת להגדלת המודעות והצריכה של שמן ישראלי איכותי, כמו גם צמצום ההיצע של שמנים מזויפים ונחותים בשוק בעקבות פעילות רבה להגברת הפיקוח ולטיפול בנושא יחד עם שרות המזון במשרד הבריאות ויחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות, נותנים את אותותיהם.

רוויזיה בתקן הישראלי – אנו פועלים רבות לקדם ולאשר את הרוויזיה בתקן הישראלי לשמן זית 191, רוויזיה אשר משפרת את המידע לצרכן ומגינה על הצרכן הישראלי ובין השאר דורשת הצגת ארץ המקור של השמן, תוך מניעת הטעייה מכוונת של הצרכן ומכירת שמן מיובא כשמן ישראלי. לצערנו גופים מסחריים, אשר שקיפות והגנת הצרכן כנראה אינן בראש מעיניהן, פועלים במרץ רב לטרפוד הנושא. כיום הרוויזיה שהוכנה ע"י ועדת מומחים, אושרה ע"י הועדות המקצועיות של מכון התקנים, ומשרדי הממשלה הרלוונטיים נמצאת על שולחנו של שר הכלכלה לחתימה סופית שנקווה שתתבצע בהקדם.

נושא האיכות והנושא האורגנולפטי – ענף שמן הזית הישראלי עובר תהליך שיפור איכות מתמשך בגידול, במסיק, באצירת השמן ובטיפול ובאיחסון שלו. ימי עיון וקורסים בנושא מתקיימים בענף, ואנו עושים מאמץ להציג חלק מהמידע באתר האינטרנט. בכולם חוזר הצורך לשמור על האיכות, הניקיון, הטמפרטורה, מניעת מגע עם אוויר וטיפול במשקעים וסילוקם. (מצורפות המצגות מימי העיון). הנושא האורגנולפטי צובר תאוצה ואנו נערכים לקראת כניסתו לתקן באופן רשמי. הצלחנו לרתום לנושא את משרד הבריאות שנכנס לנושא ברצינות עם הקמת פאנל טועמים. כל שנה נשלחים נציגים לקורס המתקדם לנושא בספרד, ההשתתפות בקורס חשובה מאד ותסייע לקידום הנושא בארץ. קורסי והשתלמויות טועמים מתקיימים באופן סדיר ועם כניסת הנושא לתקן חשוב שכולנו נכיר את הנושא.

תמיכה בבתי הבד – הענף יחד עם משרד החקלאות מקדם תוכנית להסדרת מעמדם של בתי הבד. אנו מובילים פעילות בין משרדית לטיפול בתוצרי בתי הבד: גפת רטובה ועקר והפיכתם ממטרד לנכס. תקציבי מחקר משמעותיים הופנו לקידום הנושא ע"י משרד החקלאות ואנו ממשיכים לפעול בנושא.

תו האיכות – המודעות ליתרונותיו של שמן זית ישראלי איכותי, בדגש על שמן זית ישראלי נושא תו האיכות של ענף הזית נמצאת במגמת עליה ברורה, בזכות פעילות הסברה אינטנסיבית בה המשיך ענף הזית גם השנה, אירועים, יח"צ וטלוויזיה (חפשו ב״מבשלים עם ברק״, ו״פאולה וליאון״). אתר האינטרנט והמדייה החברתית פעילים מאד ועומדים לרשותכם לסייע לכם לקדם את השמן שלכם. נמשיך להעצים את חקלאי שמן הזית הישראלים ואת התוצרת האיכותית שהם מגדלים, לטובת כלל צרכני שמן הזית.

 

בברכת עונה טובה, חגים שמחים (ראש השנה וחג הקרבן) לכלל החברים ושנה טובה לכולם!

 

ד"ר עדי נעלי

מנהל ענף הזית וצוות העובדים

נספחים:

1. למחירי שמן הזית בארצות צרכניות- בריטניה כדוגמא, לחצו כאן

2. לדוח רבעוני של ארגון השמן העולמי לחצו כאן

3. למכתב של ראובן בירגר, לחצו כאן

4. לטבלאות עלויות גידול זיתי שמן בשלחין לחצו כאן

5. לטבלאות עלויות גידול סורי השקיות עזר לחצו כאן

6. מצגות להרצאות שניתנו בכנסי מגדלים וימי העיון בחודש אוגוסט:

6.1.מזון בישראל- חקיקה, פיקוח ואכיפה, למצגת לחצו כאן

6.2.שמן זית ת"י, למצגת לחצו כאן

6.3.איכות שמן הזית, למצגת לחצו כאן

6.4 ניטור זבוב הזית, למצגת לחצו כאן