הוכתרו הזוכים בתחרות שמן זית 'ראשון המסיק' לשנת 2013

אתמול, יום שני, 6/1/2014, נערכה חגיגת 'ראשון המסיק' של ענף הזית במועצת הצמחים. האירוע התקיים בשיתוף פעולה עם בית יגאל אלון בגינוסר

בסמוך למועד סיום מסיק הזיתים של סתיו 2013, מגדלי ויצרני שמן הזית ברחבי הארץ, מציגים את שמן "ראשון המסיק"- השמן הראשון המופק ומשווק בעונה, המוכר בזכות הטריות וטעמו הדומיננטי. לשמן ארומה מיוחדת, והוא לרוב בעל טעם עז של פרי הזית ומאופיין בסמיכות ועכירות.

שמן זית
השמנים שהשתתפו בתחרות

כדי לחגוג את הגעת השמן הראשון לעונה, נערך פסטיבל "ראשון המסיק"  על ידי ענף הזית במועצת הצמחים ובשיתוף בית יגאל אלון.

במהלך הכנס, הוצגו שמני הזית של המגדלים והמשווקים השונים, וטעימות ניסיון הוצעו לצד כיבוד קל המבוסס על שמן זית. שיאו של האירוע, היה בהכרזה על הזוכים בתחרות שמן "ראשון המסיק".

לתחרות השנה ניגשו 39 שמנים, אשר עברו בדיקות מעבדה כימיות לבדיקת איכותם ותקינותם של השמנים. השמנים שעברו את בדיקות המעבדה, הגיעו לפאנל של 24 טועמי שמן זית מומחים, אשר בחנו ודירגו כל אחד מהשמנים לפי פרמטרים של ריח, צבע וטעם.

השמנים בתחרות, חולקו ל-3 קטגוריות: היקף שיווק קטן: יצרן המייצר עד 5 טון שמן, היקף שיווק בינוני: יצרן המשווק בין 5 טון שמן זית ועד 25 טון, היקף שיווק גדול: יצרן המייצר למעלה מ 25 טון שמן זית.

שמן זית
הזוכים בתחרות שמן הזית "הראשון למסיק".

פירוט השמנים הזוכים, בקטגוריות השונות:

 

היקף שיווק קטן

(עד 5 טון שמן זית)

היקף שיווק בינוני

(5- 25 טון שמן זית)

היקף שיווק גדול

(מעל 25 טון)

מקום 1

סנדיאנת הגליל

טבע גב –אשוש

מגל מסיק

מקום 2

חמיאל

משק הילמן

גד"ש העמק

מקום 3

טרסה

בקעת גינוסר

ארץ גשור

 

בין השמנים שניגשו השנה לראשונה לתחרות, היה גם שמן סג'רה,אשר מיוצר על ידי יובל בנאי וזיו ריקלין. בנאי, אשר הגיע גם לאירוע, נהנה מטעימות שמן זית של המתחרים וממופע מוזיקלי חי, מאחת הלהקות המקומיות.

לתמונות מהאירוע: