הגענו להישג חשוב: חתימה ואישור תקן 191 לשמן זית

אנו מברכים על חתימתו של שר הכלכלה מר משה כחלון על שידרוג התקן לשמן זית 191.

שמחים על השינוי בעמדת הנהלת משרד הכלכלה שמנימוקיה מנעה את הגעת התקן לחתימת השר במשך מספר שנים בתהליך תמוהה ובטיעונים שונים. הנהלת המשרד התנגדה לשידרוג התקן, יתכן שהושפעה מלחץ חזק של גופים בעלי עוצמה שהתנגדו נחרצות לתקן מודרני, שקוף שיחייב רישום איכות השמן מקורו המדוייק ועשו מאמצים רבים לטרפדו.

מאז 2012 כשהחלנו עם תהליך שידרוג התקן במכון התקנים, השלמנו תהליך מקצועי ומעמיק שכלל הערות הציבור, אישור וחתימת כל גורמי המקצוע, ומשרדי הממשלה האחרים. אולם כאשר התקן הגיע להנהלת משרד הכלכלה להשלמת התהליך ולהעברה לחתימת השר הוא הוחזר מספר פעמים להתחיל את התהליך מחדש בטיעונים שונים.

שידרוג התקן הישראלי לתקן הבינ"ל הוא מהלך חשוב לצרכן הישראלי שייהנה מתקן מודרני שימנע את הטעיית הציבור שהתאפשרה כאשר התקן הישראלי היה נחות מהתקינה הבינ"ל. מצב שאפשר לייבא ולשווק בישראל שמנים באיכות נמוכה שאינם עומדים בתקן הבינ"ל כשמנים איכותיים תוך הסתרת מקורם. 

התקן המשודרג כולל כלים חדשים וחשובים להבטת איכות שמן הזית לצרכן הישראלי שיאפשרו הגברת האכיפה ומניעת הזיופים. בדיקות מעבדה מתקדמות והכנסת נושא ההערכה החושית (אורגנולפטית) באופן רשמי מהוות חידושים חשובים ומשמעותיים בתקן שיגדילו האמינות הצרכנית של שמן הזית.

התקן המשודרג ייתן לצרכן בהירות, שקיפות והבחנה בין הקטגוריות השונות ויאפשר ולבחור את שמן הזית שלו עפ"י איכותו ומקורו, הוא יאפשר מצד אחד יבוא של שמן זית מזוכך וזול המתאים לטיגון ומצד שני יאפשר בידול ומיתוג של השמן הישראלי האיכותי. יבוא שמן זית היה ויהיה וכל עוד הוא בצורה שקופה וברורה ועומד בסטנדרטים אין כל בעיה. גידול וייצור שמן הזית הישראלי הוא יעיל, מתקדם ואיכותי ויודע להתמודד מול תחרות הוגנת עם יבוא מסודר בהתאם לתקינה הבינ"ל. מאחר ומגדלי הזית נתמכים בצורה משמעותית באירופה המדינה החליטה לתמוך בגידול הישראלי והיא שתחליט האם לבצע זאת בתמיכה עקיפה (מכסי מגן) או תמיכה ישירה. כשהאוצר החליט לצמצם התמיכה העקיפה ולפתוח מכסה פטורה ממכס בפסח, הוא המיר זאת בתמיכה ישירה במגדלים וכל שינוי בהמשך יחייב התנהלות דומה.

כניסת התקן לתוקף מאפשרת מספר חודשי התארגנות בהם נדאג להשתלמויות והכשרות לדרישות התקן המשודרג. הדבר ידרוש מאמץ משותף אולם יתרום להתקדמות המתמדת של הענף. חשוב לציין שחתימה ואישור התקן מאפשרים לנו כעת לחתום על האמנה של ארגון השמן העולמי -IOC ולחזור להיות חברים מלאים בארגון לאחר שהורדנו לדרגת "זמניים" בעקבות אי התאמת התקן הישראלי לתקן הבינ"ל של ה-IOC.

אנו רוצים לשוב ולהודות למשרד הכלכלה ולשר על החתימה על תקן חשוב זה.

בברכה
ד"ר עדי נעלי
ענף הזית במועצת הצמחים